היסטוריה ועשייה

היסטוריה ועשייה

אלה תולדות 'רעות'

עמותת 'רעות' – או בשמה הראשון, 'שירות נשים סוציאלי', הוקמה בשנת 1937, על חוף ימה של תל אביב. בתחילתה הייתה זו קבוצת נשים מעולי גרמניה, תחת הנהגתה של הגב' פאולה ברט, שהתאגדה במטרה לסייע לאוכלוסייה הנזקקת של אותם ימים: עולים חדשים שהתקשו להיקלט ולמצוא פרנסה הולמת בארצם החדשה. הנשים רבות המעש הקימו מטבח שסיפק ארוחות חמות למי שאין ידו משגת, פתחו גן ילדים כדי שההורים יוכלו לצאת לעבודה, ובנו את 'בית שלום', בית דיור מוגן ובו 65 יחידות דיור במרכז תל אביב - בית צנוע אך מחבק לעולים מבוגרים שהותירו את עולמם מאחור.

אותן מייסדות נמרצות קבעו את העיקרון המנחה את עבודת 'רעות' מאז ועד היום: למלא את החסר! לתת בכל עת מענה לצרכים הבוערים ביותר של החברה בישראל. להושיט תמיד יד לאלה שאף אחד אחר אינו נרתם לעזרתם. בכל תקופה, בכל מצב, השכילה העמותה להיענות לאתגרים החברתיים המשתנים, ולתת מענה לצורכיהם של החלשים וחסרי האונים שבתוכנו: קשישים, חולים, נכים ומעוטי אמצעים. 

וכך, כאשר עם הזמן השתנו הצרכים, השתנו והתרחבו גם שירותי 'רעות'. לאחר השואה, כאשר רבבות ניצולים זרמו לכאן מאירופה החרבה, בנתה העמותה את 'בית ברכה' ו'בית אחווה' - בתי דיור מוגן שהציעו כ-300 יחידות דיור חמימות לדור המבוגר של שארית הפליטה. בימי הצנע של שנות ה-50 חילקו החברות הבלתי נלאות בגדים ומוצרי מזון בסיסיים למשפחות שנזקקו לסיוע. ובתחילת שנות ה-60 הן הקימו שני בתי אבות (בתשלום) עבור עולים שומרי מסורת – 'בית גילה' בשכונת יד אליהו בתל אביב, ו'בית ברט' בירושלים. 

בשנת 1961 פתחה 'רעות' ביד אליהו בית חולים לחולים כרוניים וסיעודיים, שזכה לשם 'בית מרפא ע"ש ליכטנשטדטר'. בית החולים, שכלל בראשיתו 44 מיטות, היה אז היחיד מסוגו בישראל, והדרישה לשירותיו החיוניים גברה במהירות: בשנת 1966 נפתחו שתי קומות נוספות, ומספר המיטות עלה ל-120 ובהמשך ל-160. בשנות ה-70 הוקם קמפוס הנוכחי של בית החולים, שנקרא היום מרכז רפואי שיקומי 'רעות', ומציע יותר מ-300 מיטות אשפוז. 

עשייה ללא הפסקה

'רעות' של המאה ה-21 היא אחת העמותות הגדולות והמובילות בישראל בתחומי הבריאות, הרווחה והזקנה. לכל אורך הדרך היא ממשיכה להפעיל ולפתח את המוסדות החיוניים שהקימו האימהות המייסדות, ולהתאים אותם לצרכים המשתנים: מרכז רפואי שיקומי 'רעות' הוא היום אחד מבתי החולים המתקדמים במדינה בתחומי השיקום והמחלות הממושכות; שלושת בתי הדיור המוגן של העמותה – 'בית ברט', 'בית שלום' ובית 'ג'ני ברויאר' – זוכים לביקוש רב בקרב הציבור הדתי-ציוני; והדיור המוגן הקהילתי, השוכן במבנים הוותיקים של 'בית ברכה' ו'בית אחווה', מעניק בית חם לקשישים מעוטי יכולת, רובם ניצולי שואה ועולים חדשים. 

לכל אלה מצטרפים עם הזמן פרויקטים ומיזמים פורצי דרך, על פי העיקרון המנחה את העמותה מראשיתה: לתת בכל עת מענה לצרכים הבוערים ביותר של החברה בישראל. כך, ברוח הזמן, מפעילה 'רעות' היום את השירותים הבאים: מרכז מידע 'רעות-אשל' המספק מידע, ייעוץ והכוונה בכל נושא הקשור לזקנה; אתר האינטרנט 'משפחה מטפלת' שמנגיש לציבור מידע חיוני על החיים בגיל השלישי; מכון 'אגם' המטפל במגיפה של העידן המודרני - הפרעות אכילה; 'רעות – דלת פתוחה' שמעניקה תמיכה בתחומי הזוגיות והמיניות לצעירים עם מוגבלויות; וגם שלושה מרכזים קהילתיים לקשישים בתל אביב: מרכז רייך ומרכז מיטשל בצפון העיר, ומרכז 'הכרם' בשכונת כרם התימנים. 

ותנופת העשייה אינה פוסקת לרגע... פעילותה של 'רעות' הולכת ומתרחבת, הולכת ומתעצמת, וכל מיזם חדש מונע קדימה בכוחה של 'רוח רעות', הנושבת במפרשי העמותה מתחילת הדרך: רוח של חמלה, קבלה וכבוד לכל אדם.

התנדבות ברעות

התנדבות ברעות

  יוהנה רואט מתנדבת מגרמניה ,רות בן ארי מאמצת חברתית

קרא עוד